The WLP3R3M1HD11ME is a 3.3uF aluminum electrolytic capacitor with a rated voltage of 50VDC and a tolerance of 20%. It has a maximum impedance of 1.259 ohms at 20°C and 100kHz, and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor is constructed with an aluminum cylindrical can and has a radial termination style. It is designed for through-hole mounting and has a terminal pitch of 2mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Jamicon WLP3R3M1HD11ME technical specifications.
| Capacitance | 3.3uF |
| Voltage | 50VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 50VDC |
| Ripple Current | 70mA |
| Leakage Current | 3@3MinuA |
| Lifetime | 1000h |
| Size | 5 X 11mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 2mm |
| Maximum Impedance | 1.259@20°C@100kHz|3.777@-10°C@100kHzOhm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |