Jilin Sino-Microelectronics MC150N10A technical specifications.
| Drain-Source Voltage | 100V |
| Continuous Drain Current @ 25C | 150A |
| Continuous Drain Current @ 100C | 95A |
| Pulsed Drain Current | 600A |
| Gate-Source Voltage | +20/-12V |
| Single Pulsed Avalanche Energy | 378mJ |
| Power Dissipation | 208W |
| Operating Junction Temperature | -55 to 150°C |
| Drain-Source On-Resistance Max @ Vgs=10V | 4.2mΩ |
| Drain-Source On-Resistance Max @ Vgs=4.5V | 6.0mΩ |
| Gate Threshold Voltage | 1.2 to 2.5V |
| Total Gate Charge | 110nC |
| Input Capacitance | 6680pF |
| Output Capacitance | 1960pF |
| Reverse Transfer Capacitance | 78pF |
| Thermal Resistance Junction-to-Case | 0.60°C/W |
| Thermal Resistance Junction-to-Ambient | 62.5°C/W |