Johanson 501S42E101JV4E technical specifications.
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Style | Pad |
| Package/Case | 1111 |
| Product Length (mm) | 2.79 |
| Product Depth (mm) | 2.79 |
| Product Height (mm) | 2.18(Max) |
| Number of Terminals | 2 |
| Size (mm) | 2.79 X 2.79 X 2.18 |
| Capacitance | 100pF |
| Voltage | 500VDC |
| Tolerance | 5% |
| Dielectric | C0G |
| DC Rated Voltage | 500VDC |
| Negative Capacitance Tolerance | -5% |
| Technology | Standard |
| Positive Capacitance Tolerance | 5% |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |