The Johanson 5515BP15B975E is a surface mount ceramic filter with a bandwidth of 975MHz and impedance of 50R. It operates over a temperature range of -40°C to 85°C and is available in a 0805 package. The filter is not radiation hardened and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Johanson 5515BP15B975E technical specifications.
| Bandwidth | 975MHz |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Package/Case | 0805 |
| Frequency | 5.5GHz |
| Impedance | 50R |
| Insertion Loss | 1.5dB |
| Max Frequency | 5.875GHz |
| Min Frequency | 4.9GHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |