Johanson 6R3R07X225MV4T technical specifications.
| Capacitance | 2.2uF |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Package/Case | 0402 |
| Depth | 0.51mm |
| Dielectric | X5R |
| Height | 0.64mm |
| Length | 1.02mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 10000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TANCERAM® |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.025inch |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 6.3V |
| DC Rated Voltage | 6.3V |
| Weight | 2.3E-05oz |
| Width | 0.51mm |