Johanson L-07W8N7KV4T technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Package/Case | 0402 |
| Core Material | Ceramic |
| DC Current | 480mA |
| DC Resistance (DCR) | 200mR |
| Depth | 0.65mm |
| Height | 0.5mm |
| Inductance | 8.7nH |
| Length | 1mm |
| Max DC Current | 480mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 10000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 55 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 4.1GHz |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 250MHz |
| Tolerance | 10% |
| Width | 0.55mm |