Kemet's A571EH332M100E is an aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 3300uF and a working voltage of 100VDC. It has a tolerance of 20% and an equivalent series resistance (ESR) of 0.108. The capacitor is designed for through-hole mounting and has a size of 35x50mm. It operates within a temperature range of -40 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kemet A571EH332M100E technical specifications.
| Capacitance | 3300uF |
| Voltage | 100VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 100VDC |
| ESR | 0.108Ohm |
| Ripple Current | 3120mA |
| Leakage Current | 990@5MinuA |
| Lifetime | 8000h |
| Size | 35 X 50mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Snap-In |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| ESR Type | Low |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |