Kemet A700V476M006ATE025 technical specifications.
| Capacitance | 47uF |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Package/Case | 2917 |
| Construction | Flat |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Depth | 4.3mm |
| Dissipation Factor | 6% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 25mR |
| Height | 2mm |
| Leakage Current | 11.8uA |
| Length | 7.3mm |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 0.025R |
| Ripple Current | 3.3A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | AO-Cap A700 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 6.3V |
| DC Rated Voltage | 6.3V |
| Width | 4.3mm |