Kemet A700X227M2R5ATE015 technical specifications.
| Capacitance | 220uF |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Depth | 4.3mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Dissipation Factor | 6% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 15mR |
| Height | 4mm |
| Height - Seated (Max) | 0.169inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Length | 1.3mm |
| Leakage Current | 33uA |
| Length | 7.3mm |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount, PCB |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Ripple Current | 3.9A |
| Ripple Current (AC) | 3.9A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | A700 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 2.5V |
| Voltage Rating | 2.5V |
| DC Rated Voltage | 2.5V |
| Width | 0.169inch |