Kemet ALS30A103DE063 technical specifications.
| Capacitance | 10mF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 36mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 17mR |
| Height | 82mm |
| Height - Seated (Max) | 3.307inch |
| Impedance | 14mR |
| Lead Diameter | 8mm |
| Lead Length | 7.14mm |
| Lead Pitch | 0.504inch |
| Leakage Current | 3.78mA |
| Length | 82mm |
| Life (Hours) | 11000Hour |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Chassis Mount |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Ripple Current | 10.8A |
| Ripple Current (AC) | 10.8A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ALS30 |
| Termination | Screw |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 63V |
| Voltage Rating | 63V |
| DC Rated Voltage | 63V |