The ALS30C153RT350 is a 15000uF aluminum electrolytic capacitor with a rated voltage of 350VDC and a tolerance of 20%. It features high reliability, high ripple current, and long life. The capacitor is constructed with an aluminum cylindrical can and has a screw terminal termination style. It is designed for clamp mount applications and has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kemet ALS30C153RT350 technical specifications.
| Capacitance | 15000uF |
| Voltage | 350VDC |
| Tolerance | 20% |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| DC Rated Voltage | 350VDC |
| ESR | 0.015Ohm |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Ripple Current | 38200mA |
| Leakage Current | 6000@5MinuA |
| Size | 91 X 220mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Clamp Mount |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Maximum Impedance | 0.012@20°C@100kHzOhm |
| ESR Type | Low |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |