Kemet ALS35C332K2C100 technical specifications.
| Mounting | Stud Mount |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Product Height (mm) | 54 |
| Product Diameter (mm) | 50.8 |
| Product Weight (g) | 165 |
| Number of Terminals | 2 |
| Size (mm) | 50.8 X 54 |
| Capacitance | 3300uF |
| Voltage | 100VDC |
| Tolerance | -10% to 30% |
| DC Rated Voltage | 100VDC |
| ESR | 0.052Ohm |
| Ripple Current | 7700mA |
| Leakage Current | 1980@5MinuA |
| Lifetime | 18000h |
| Type | Electrolytic |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| ESR Type | Low |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |