Kemet ALS35R104N8L075 technical specifications.
| Mounting | Stud Mount |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Product Height (mm) | 219.1 |
| Product Diameter (mm) | 76.2 |
| Number of Terminals | 2 |
| Size (mm) | 76.2 X 219.1 |
| Capacitance | 0.1F |
| Voltage | 75VDC |
| Tolerance | -10% to 30% |
| DC Rated Voltage | 75VDC |
| ESR | 0.008Ohm |
| Ripple Current | 38200mA |
| Leakage Current | 6000@5MinuA |
| Lifetime | 20000h |
| ESR Type | Low |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |