Kemet C0402C101J3GACTU technical specifications.
| Capacitance | 100pF |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Package/Case | 0402 |
| Depth | 0.5mm |
| Dielectric | C0G |
| Dissipation Factor | 0.1% |
| Height | 0.5mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 0.3mm |
| Length | 1mm |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | C0402C |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.022inch |
| Tolerance | 5% |
| Voltage | 25V |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |
| Width | 0.02inch |