Kemet C0402C333K8RACTU technical specifications.
| Capacitance | 33nF |
| Package/Case | 0402 |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.5mm |
| Dielectric | X7R |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Dissipation Factor | 5% |
| Height | 0.5mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 0.3mm |
| Length | 1mm |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | C |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.022inch |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 10V |
| DC Rated Voltage | 10V |
| Width | 0.02inch |