The Kemet C0603C101J5GAC is a 100pF NP0 ceramic capacitor with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a voltage rating of 50V and a tolerance of 5%. The capacitor is packaged in a 0603 case and is lead-free and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kemet C0603C101J5GAC technical specifications.
| Capacitance | 100pF |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Dielectric | NP0 |
| Dissipation Factor | 0.1% |
| Height | 0.8mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 0.7mm |
| Length | 1.6mm |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | C0603C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5% |
| Voltage | 50V |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 0.8mm |