Kemet's C0603C102J2RACTU is a 1nF ceramic capacitor with a voltage rating of 200V and a tolerance of 5%. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor is packaged in a 0603 surface mount package and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kemet C0603C102J2RACTU technical specifications.
| Capacitance | 1nF |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Dielectric | X7R |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Length | 0.063inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | C |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.034inch |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 200V |
| DC Rated Voltage | 200V |
| Width | 0.031inch |