The Kemet C0603C122J2RACTU is a surface mount ceramic capacitor with a capacitance of 1.2nF and a tolerance of 5%. It features a dielectric material of ceramic and a dielectric type of X7R. The capacitor has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is RoHS compliant and has a voltage rating of 200V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kemet C0603C122J2RACTU technical specifications.
| Capacitance | 1.2nF |
| Package/Case | 0603 |
| Dielectric | X7R |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Height | 0.8mm |
| Length | 1.6mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SMD Comm X7R |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 200V |
| DC Rated Voltage | 200V |