The Kemet C0603C150K3RACTU is a 15pF ceramic chip capacitor with a 25VDC rating and 10% tolerance. It has a dielectric of X7R and a package type of 0603. The capacitor is designed for surface mount applications and has a minimum operating temperature of -55 degrees Celsius and a maximum operating temperature of 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kemet C0603C150K3RACTU technical specifications.
| Capacitance | 15pF |
| Voltage | 25VDC |
| Tolerance | 10% |
| Dielectric | X7R |
| DC Rated Voltage | 25VDC |
| Negative Capacitance Tolerance | -10% |
| Technology | Standard |
| Positive Capacitance Tolerance | 10% |
| Package/Case | 0603 |
| Mounting | Surface Mount |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Termination Style | Pad |
| Construction | Flat |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Microwave Application | No |
| Height | 0.8mm |