Kemet C0603C821M5GACTU technical specifications.
| Capacitance | 820pF |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Dielectric | C0G |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Dissipation Factor | 0.1% |
| Height | 0.9mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 0.7mm |
| Length | 1.6mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | C0603C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 0.8mm |