Kemet C0805C101J5GACAUTO technical specifications.
| Capacitance | 100pF |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Package/Case | 0805 |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.25mm |
| Dielectric | C0G |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Dissipation Factor | 0.1% |
| Height | 0.78mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2mm |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | C |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.035inch |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 0.049inch |