The Kemet C0805C101K1GALTU is a 100pF ceramic capacitor with a C0G dielectric material, operating within a temperature range of -55°C to 125°C. It has a voltage rating of 100V and a tolerance of 10%. This component is suitable for surface mount applications and is available in a 4000-piece tape and reel packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kemet C0805C101K1GALTU technical specifications.
| Capacitance | 100pF |
| Package/Case | 0805 |
| Dielectric | C0G |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Dissipation Factor | 0.1% |
| Height | 0.78mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | No |
| Series | SMD Comm C0G SnPb |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Width | 1.2mm |