Kemet C0805C104M4VACTU technical specifications.
| Capacitance | 100nF |
| Package/Case | 0805 |
| Dielectric | Y5V |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Dissipation Factor | 7% |
| Height | 0.9mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 0.75mm |
| Length | 0.079inch |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | C |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.035inch |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 16V |
| DC Rated Voltage | 16V |
| Width | 0.049inch |