Kemet C0805C105K3RACTU technical specifications.
| Capacitance | 1uF |
| Package/Case | 0805 |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.25mm |
| Dielectric | X7R |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Height | 1.25mm |
| Length | 2mm |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | C |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.055inch |
| Tolerance | 10% |
| Voltage | 25V |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |
| Width | 0.049inch |