Kemet C0805C180J1GACTU technical specifications.
| Capacitance | 18pF |
| Package/Case | 0805 |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.25mm |
| Dielectric | C0G |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Height | 0.78mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 0.75mm |
| Length | 2mm |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | C |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.035inch |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Width | 0.049inch |