Kemet C0805C330J5GACAUTO technical specifications.
| Capacitance | 33pF |
| Package/Case | 0805 |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.25mm |
| Dielectric | C0G |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Height | 0.78mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2mm |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Cut Tape |
| Radiation Hardening | No |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SMD Auto C0G |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |