The Kemet C0805C331J3GAC7800 is a ceramic capacitor with a capacitance of 330pF and a tolerance of 5%. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor is constructed with a flat design and has a lead-free construction. It is a surface mount component with a package size of 0805 and a height of 0.78mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kemet C0805C331J3GAC7800 technical specifications.
| Capacitance | 330pF |
| Package/Case | 0805 |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.25mm |
| Dielectric | C0G |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Height | 0.78mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Radiation Hardening | No |
| Tolerance | 5% |
| DC Rated Voltage | 25V |