Kemet C0805C472KARACTU technical specifications.
| Capacitance | 4.7nF |
| Package/Case | 0805 |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.2mm |
| Dielectric | X7R |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Dissipation Factor | 2.5% |
| Height | 0.78mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 0.75mm |
| Length | 2mm |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Cut Tape |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SMD Comm X7R Tip-Ring |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10% |
| Voltage | 250V |
| Voltage Rating | 250V |
| DC Rated Voltage | 250V |
| Width | 1.2mm |