The C0805C473KARACTU ceramic capacitor from Kemet has a capacitance of 0.047uF and a DC rated voltage of 250V. It is available in an 0805 package type and has a maximum operating temperature of 125 degrees Celsius. The capacitor is a multilayer ceramic type with a width of 1.25mm and a length of 2mm. It can operate within a temperature range of -55 to 125 degrees Celsius.