The Kemet C0805H272M3GAC is a ceramic chip capacitor with a capacitance of 0.0027uF and a voltage rating of 25VDC. It has a tolerance of 20% and a dielectric of C0G. The capacitor is constructed with a flat construction and has a case style of ceramic chip. It is designed for surface mount applications and has a termination style of pad. The operating temperature range is from -55 to 200 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kemet C0805H272M3GAC technical specifications.
| Capacitance | 0.0027uF |
| Voltage | 25VDC |
| Tolerance | 20% |
| Dielectric | C0G |
| DC Rated Voltage | 25VDC |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| Technology | Standard |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Package/Case | 0805 |
| Mounting | Surface Mount |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Termination Style | Pad |
| Construction | Flat |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Microwave Application | No |
| Height | 0.78mm |