Kemet C1206C154K1RACTM technical specifications.
| Capacitance | 150nF |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Package/Case | 1206 |
| Depth | 1.6mm |
| Dielectric | X7R |
| Length | 3.2mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | C1206C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10% |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Weight | 0.000571oz |
| Width | 1.6mm |