Kemet C1206C200J5GACTU technical specifications.
| Capacitance | 20pF |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Package/Case | 1206 |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.6mm |
| Dielectric | C0G |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Dissipation Factor | 0.1% |
| Height | 0.78mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 3.2mm |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount, PCB |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SMD Comm C0G |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5% |
| Voltage | 50V |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |