Kemet C1206C272J5GACTU technical specifications.
| Capacitance | 2.7nF |
| Construction | Flat |
| Contact Material | Tin |
| Depth | 1.6mm |
| Dielectric | C0G |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Height | 0.78mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 3.2mm |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SMD Comm C0G |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.035inch |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 50V |
| Voltage Rating (AC) | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 0.063inch |