Kemet's C1206C824K5RACTU is a 0.82uF ceramic capacitor with a maximum operating temperature of 125 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -55 degrees Celsius. It has a DC rated voltage of 50V and is a multilayer ceramic capacitor with a 1206 package type. The capacitor measures 1.6mm in width and 3.2mm in length, with a height of 1mm. It has two terminals.