Kemet C1206X224K5RACTU technical specifications.
| Capacitance | 220nF |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.6mm |
| Dielectric | X7R |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Dissipation Factor | 2.5% |
| Features | Soft Termination |
| Height | 0.9mm |
| Length | 3.3mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount, PCB |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FT-CAP |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.039inch |
| Tolerance | 10% |
| Voltage | 50V |
| Voltage Rating | 50V |
| Voltage Rating (AC) | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Weight | 0.000571oz |
| Width | 0.063inch |