Kemet C1210C225K3RACTU technical specifications.
| Capacitance | 2.2uF |
| Construction | Flat |
| Depth | 2.5mm |
| Dielectric | X7R |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Dissipation Factor | 3.5% |
| Height | 1.85mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 3.2mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount, PCB |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SMD Comm X7R |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10% |
| Voltage | 25V |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |
| Width | 2.5mm |