Kemet C1210C225K3RALTU technical specifications.
| Capacitance | 2.2uF |
| Construction | Flat |
| Depth | 2.5mm |
| Dielectric | X7R |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Height | 1.85mm |
| Length | 3.2mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | No |
| Series | L |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.081inch |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |
| Weight | 0.000564oz |
| Width | 2.5mm |