Kemet's C1825C564J5RACTU is a 560nF ceramic capacitor with a 50V voltage rating and X7R dielectric. It has a 5% tolerance and is available in a 1825 package with a surface mount termination. The capacitor operates over a temperature range of -55°C to 125°C and is RoHS compliant. It is packaged in tape and reel quantities of 1000.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kemet C1825C564J5RACTU technical specifications.
| Capacitance | 560nF |
| Case Code (Imperial) | 1825 |
| Case Code (Metric) | 4564 |
| Package/Case | 1825 |
| Construction | Flat |
| Depth | 6.4mm |
| Dielectric | X7R |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Height | 1.1mm |
| Length | 4.5mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | C |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.049inch |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 6.4mm |