Kemet C315C223M5U5TA technical specifications.
| Capacitance | 22nF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Depth | 2.54mm |
| Dielectric | Z5U |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Dissipation Factor | 4% |
| Height | 2.54mm |
| Lead Diameter | 0.51mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Length | 7mm |
| Lead Pitch | 2.54mm |
| Lead/Base Style | Straight |
| Length | 3.81mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GoldMax 300 Comm Z5U |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 50V |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 3.81mm |