Kemet C317C101J5G5TA technical specifications.
| Capacitance | 100pF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Depth | 2.54mm |
| Dielectric | C0G |
| Dissipation Factor | 0.1% |
| Height | 2.54mm |
| Lead Diameter | 0.51mm |
| Lead Pitch | 5.08mm |
| Lead/Base Style | Formed Leads |
| Length | 5.84mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GoldMax 300 Comm C0G |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 3.81mm |