Kemet C317C104M5U5TA technical specifications.
| Capacitance | 100nF |
| Package/Case | Radial |
| Depth | 2.54mm |
| Dielectric | Z5U |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Dissipation Factor | 4% |
| Height | 2.54mm |
| Lead Diameter | 0.51mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Length | 7mm |
| Lead Pitch | 5.08mm |
| Lead/Base Style | Formed Leads |
| Length | 5.84mm |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | 10°C |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Package Quantity | 2500 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GoldMax 300 Comm Z5U |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 50V |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 3.81mm |