Kemet C330C563K2R5TA technical specifications.
| Capacitance | 56nF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Depth | 3.81mm |
| Dielectric | X7R |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Dissipation Factor | 2.5% |
| Height | 3.81mm |
| Height - Seated (Max) | 0.36inch |
| Lead Diameter | 0.51mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Length | 7mm |
| Lead Pitch | 5.08mm |
| Lead/Base Style | Straight |
| Length | 7.62mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Golden Max™ |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Voltage | 200V |
| Voltage Rating | 200V |
| DC Rated Voltage | 200V |
| Width | 0.15inch |