Kemet C331C105M5U5CA technical specifications.
| Capacitance | 1uF |
| Dissipation Factor | 4% |
| Height | 0.36inch |
| Lead Diameter | 0.02inch |
| Lead Pitch | 0.25inch |
| Lead/Base Style | Straight |
| Length | 0.2inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | C331 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 0.1inch |