The F861AE253M310ALL0L is a 0.025uF film capacitor with a rated voltage of 630VDC and 310VAC. It has a tolerance of 20% and is constructed with a wound design. The capacitor is suitable for EMI suppression applications and has a suppression class of X2. It is available in a through-hole radial package with a terminal pitch of 10mm and a size of 13 X 4 X 8mm. The operating temperature range is -40 to 110 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kemet F861AE253M310ALL0L technical specifications.
| Capacitance | 0.025uF |
| Voltage | 630VDC|310VAC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 630VDC |
| Dielectric | PP |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| AC Rated Voltage | 310VAC |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Type | EMI Suppression |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 110°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Construction | Wound |
| Size | 13 X 4 X 8mm |
| Terminal Pitch | 10mm |