The F861BB253K310C is a 0.025uF film capacitor with a maximum operating voltage of 630VDC and 310VAC. It features a 10% tolerance and is constructed with a wound design. The capacitor is suitable for EMI suppression applications and has a suppression class of X2. It is designed for through hole mounting with a radial termination style and has a size of 18 X 4 X 10. The capacitor operates within a temperature range of -40 to 110 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kemet F861BB253K310C technical specifications.
| Capacitance | 0.025uF |
| Voltage | 630VDC|310VAC |
| Tolerance | 10% |
| DC Rated Voltage | 630VDC |
| Dielectric | PP |
| Negative Capacitance Tolerance | -10% |
| AC Rated Voltage | 310VAC |
| Positive Capacitance Tolerance | 10% |
| Type | EMI Suppression |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 110°C |
| Construction | Wound |
| Size | 18 X 4 X 10mm |
| Terminal Pitch | 15mm |