The Kemet F861BB253K310R is a film capacitor with a capacitance of 0.025uF and a working voltage of 630VDC. It has a tolerance of 10% and is constructed with a polypropylene dielectric. The capacitor is designed for EMI suppression and has a suppression class of X2. It operates over a temperature range of -40 to 110 degrees Celsius and is mounted through a hole with a radial termination style.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kemet F861BB253K310R technical specifications.
| Capacitance | 0.025uF |
| Voltage | 630VDC|310VAC |
| Tolerance | 10% |
| DC Rated Voltage | 630VDC |
| Dielectric | PP |
| Negative Capacitance Tolerance | -10% |
| AC Rated Voltage | 310VAC |
| Positive Capacitance Tolerance | 10% |
| Type | EMI Suppression |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 110°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Construction | Wound |
| Size | 18 X 4 X 10mm |
| Terminal Pitch | 15mm |