Kemet's L0603B100KDWFT is a fixed inductor with a 10uH inductance value and 10% tolerance. It operates within a temperature range of -25°C to 105°C and is designed for surface mount applications. The inductor is shielded and has a maximum DC current rating of 115mA. It is available in a 0603 package type and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kemet L0603B100KDWFT technical specifications.
| Package/Case | 0603 |
| Height | 0.8mm |
| Inductance | 10uH |
| Length | 1.6mm |
| Max DC Current | 115mA |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 32MHz |
| Series | L-DWF |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 2.52MHz |
| Tolerance | 10% |
| Width | 0.8mm |