The L0603B100MPWFT ferrite inductor from Kemet features a 1.2 ohm DC resistance and 200mA DC current rating. It has a self-resonant frequency of 40MHz and an inductance of 10uH. The inductor is available in a 0603 package and is suitable for surface mount applications. It operates within a temperature range of -40°C to 105°C and is compliant with RoHS standards.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kemet L0603B100MPWFT technical specifications.
| Package/Case | 0603 |
| Core Material | Ferrite |
| DC Current | 200mA |
| DC Resistance (DCR) | 1.2R |
| Depth | 0.9mm |
| Height | 0.9mm |
| Inductance | 10uH |
| Length | 1.7mm |
| Max DC Current | 200mA |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 40MHz |
| Series | L-PWF |
| Shielding | Unshielded |
| Test Frequency | 2.52MHz |
| Tolerance | 20% |