The MMC16.5 105K250C31 BULK capacitor from Kemet is a 1uF film capacitor with a rated voltage of 250VDC and 160VAC. It has a tolerance of 10% and is constructed with a PET dielectric. The capacitor is designed for EMI suppression and is rated for operation between -55°C and 100°C. It is a surface mount device with a package type of 6560.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kemet MMC16.5 105K250C31 BULK technical specifications.
| Capacitance | 1uF |
| Voltage | 250VDC|160VAC |
| Tolerance | 10% |
| DC Rated Voltage | 250VDC |
| Dielectric | PET |
| Negative Capacitance Tolerance | -10% |
| AC Rated Voltage | 160VAC |
| Positive Capacitance Tolerance | 10% |
| Type | EMI Suppression |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Mounting | Surface Mount |
| Construction | Flat |
| Size | 16.5 X 15 X 7mm |