The MMK10684M63A01L16,5TR16 is a 63VDC rated film capacitor with a capacitance of 0.68uF and a tolerance of 20%. It features a PET dielectric and a negative capacitance tolerance of -20%. The capacitor is designed for through hole mounting with a radial termination style and a size of 13 X 4 X 9. It operates within a temperature range of -55°C to 100°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kemet MMK10684M63A01L16,5TR16 technical specifications.
| Capacitance | 0.68uF |
| Voltage | 63VDC|40VAC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 63VDC |
| Dielectric | PET |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| AC Rated Voltage | 40VAC |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Size | 13 X 4 X 9mm |
| Terminal Pitch | 10mm |